Majstrovstvá sveta klubov 2018 Szeged, Maďarsko

Júl 2018 sa pre našu posádku niesol v znamení majstrovstiev sveta klubových posádok, ktoré sa konali v Maďarskom Szegede od 16. do 22. júla.
Dračia Légia Trenčín sa v olympijskom centre vodných športov v Szegede predstavila postupne na 200, 500 metrových tratiach. Súboje na dva kilometre sa konali priamo v centre mesta Szeged na rieke Tise. Všetky naše posádky bojovali o čo najlepšie umiestnenia v hlavnej divízií Premier (bez obmedzenia veku), to znamená že sme si zmerali sily z tými najsilnejšími a najrýchlejšími posádkami sveta. Celkovo sa majstrovstiev sveta zúčastnilo 140 klubov z celého sveta, z toho v divízií Premier malo svoje posádky 74 klubov. Open (mužská) a mixová posádka odjazdila svoje jazdy na štandardných lodiach a v konkurencií najlepších posádok sveta sa rozhodne nestratili. Naše ženy a dievčatá sa potom nenechali zahanbiť v kategórií malých lodí a rovnako naplnili očakávania.
Prvé dni patrili 200m tratiam. Najmä prvá jazda bola poznačená neskúsenosťou niektorých nováčikov na úrovni majstrovstiev sveta, všetko sme si však medzi jednotlivými jazdami rozobrali a náš výkon sa postupne zlepšoval. Na 200m sme obsadili nasledujúce umiestnenia:
200m Premier Women, Small boat - 20.miesto
200m Premier Mixed, Standard boat - 28. miesto 
200m Premier Open, Standard boat - 18.miesto

Po "dvestovkách" prišla na rad 500m trať a do hry sa tak dostala aj taktická pripravenosť jednotlivých tímov. V náročnom, veľmi teplom počasí, to bola skúška pre všetky posádky. Polkilometrová trať nám sedela o niečo viac ako šprinty na 200m a všetky tri naše posádky si vylepšili svoje umiestnenia.
500m Premier Women, Small boat - 17.miesto
500m Premier Mixed, Standard boat - 27. miesto 
500m Premier Open, Standard boat - 17.miesto

Posledné dva ni majstrovstiev sa niesli v znamení jázd na 2km. Zmena sa dotkla aj lokácie a pretekári sa tak presunuli na rieku Tisu priamo k nábrežiu v centre Szegedu. Tečúca voda priniesla niekoľko starostí najmä posádkam ktoré nemali dostatok skúseností s jazdou na riekach. Ukázali sa tak aj kormidelníci, ktorí na obrátkach predviedli svoje umenie a niektorí aj neumenie. Našťastie sme mali v tomto smere šťastnú ruku a na obrátkach sme na viaceré posádky získavali cenné sekundy. Dievčatám však už dochádzali sily a tak zvolili tempo tak aby si nejakú energiu odložili aj do Mixovej posádky. Mix si tak vďaka tomuto kroku udržal svoje postavenie. Poslední sa na vodu dostali muži z Open posádky a v tedy začal zrejme najzaujímavejší závod celých majstrovstiev. Najväčší favoriti sa nešetrili a nedarovali si ani centimeter trate, to vak viedlo k veľkému počtu kolízií, zle prejdených obrátok a iných porušení pravidiel. Niekoľko posádok tak získalo výraznú stratu. Z chýb iných tak ťažila aj posádka Dračej Légie Trenčín a ako jedna z mála prešla čisto celou traťou bez akejkoľvek chyby na obrátkach a až neočakávanému výkonu všetkých pádlujúcich sa posunuli až na 14. miesto.
2000m Premier Women, Small boat - 19.miesto
2000m Premier Mixed, Standard boat - 27. miesto 
2000m Premier Open, Standard boat - 14.miesto

Video z našej najúspešnejšej jazdy si môžte pozrieť tu (loď číslo 4):
https://www.facebook.com/HKDBLover/videos/206976816635068/

Z Szegedu si tak odnášame dobrý pocit z predvedeného výkonu a s konštatovaním, že sme splnili naše očakávania máme cieľ v roku 2020 na MS vo Francúzsku minimálne obhájiť tieto pozície.  


   

07.02.2020 / Preteky / Michal Dušička