Dračia Légia Trenčín

Občianske združenie Dračia légia Trenčín je prvým klubom dračích lodí na Slovensku. Prvý krát sa posádka z pod Trenčianskeho hradu predstavila už na jeseň roku 2006. Od roku 2008 existuje občianske združenie už aj oficiálne. Základom posádky sú bývalí kanoisti z kanoistického klubu TTS Trenčín a nadšenci vodných športov. Pravidelne sa zúčastňujeme všetkých domácich aj vybraných športových podujatí pretekov dračích lodí, až po najvyššie medzinárodné úrovne majstrovstiev sveta a Európy.

Dračie lode sú jedným z najstarších športových odvetví, ktoré pochádza z Číny (viac o histórií nájdete nižšie). Zároveň boli dračie lode vyhlásené za najviac tímový šport na svete, kde v jeden moment je v akcií až 22 pretekárov v jednom tíme. Štandardná dračia loď je 12,5 metra dlhá loď, ktorá má dvadsať miest pre pádlujúcich sediacich po desať na ľavej i pravej strane, ktorý loď poháňajú vpred či vzad. Na prove lode je miesto pre bubeníka, ten údermi na bubon riadi tempo pádlovania a pomáha šíriť pokyny medzi členmi posádky. Vzadu lode stojí kormidelník, ktorý sa stará o správny smer lode. V súčasnosti sú veľmi populárne aj malé dračie lode, ktoré sú určené pre menšie tímy a majú na rozdiel od štandardnej len desať miest pre pádlujúcich. Našim členom ale aj záujemcom poskytujeme zázemie, športové vybavenie, vedenie skúsenými trénermi a pretekármi a účasť na športových podujatiach dračích lodí. K dispozícií máme aktuálne veľkú i malú dračiu loď a niekoľko singlových a dvojmiestnych lodí, vďaka čomu k športovej príprave vieme pristupovať aj individuálne. 

Ak Vás dračie lode zaujímajú máte záujem stať sa členom Dračej Légie Trenčín vyplňte prosím formulár v odkaze:
https://forms.gle/3fp8unpczi7vxuuP8

Pre viac informácií kontaktujte nášho kapitána a team managera Michala Dušičku
+421 904 475 427
dracialegiatn@gmail.com

Aktuálne prebieha zimná príprava, tréningy každý utorok, piatok a nedeľu od 17:30 v posilovni kanoistického klubu TTS Trenčín


- posádka Dračej Légie Trenčín -

História dračích lodí v zahraničí, na Slovensku i v našom klube
Najstaršie záznamy o dračích lodiach sú známe už viac ako 5000 rokov, kedy sa tieto plavidlá používali pri rituáloch uctievajúcich boha vôd a riek draka. Tieto oslavy sa konali zvyčajne začiatkom leta a ich cieľom bolo privolanie dažďa, ktorý zabezpečil bohatú úrodu. Plavidlá využívané pre tieto účeli mali rôzne podoby, najčastejšie sa iba zdobili obyčajné lode ozdobami s motívom draka. Dnešnú tradičnú podobu dlhej, štíhlej lode kde sa pádluje po oboch jej bokoch a tempo udáva bubon získali dračie lode až vďaka príbeh o básnikovi Qu Yuanovi. Tento básnik žil pred takmer 2300 rokmi a pôsobil aj ako diplomat radca čínskeho panovníka Huai v kráľovstve Chu, ktoré bolo jedným zo šiestich kráľovstiev tvoriacich vtedajšie čínske impérium. Kráľovstvo Chu a Chin boli dve najväčšie a najmocnejšie kráľovstvá a okrem iného dali Číne aj jej názov. Qu Yuan bol veľmi panovníkom veľmi uznávaný muž a svoje uznanie si vyslúžil nie len pre svoju múdrosť, ale aj pre svoju ústretovosť k miestnemu ľudu, u ktorého sa rovnako tešil veľkej priazni. Jeho silná pozícia a obľúbenosť u panovníka i ľudu však vyvolávala veľkú závisť zo strany ostatných radcov. Tí napokon zosnovali plán ako Qu Yuana zdiskreditovať, vďaka čomu padol do nemilosti panovníka a bol zosadení zo svojej funkcie a napokon bol na istý čas aj uväznený. V väzba napísal mimochodom aj jeho najznámejšie dielo Li Sao (Žalospev), ktorá je dnes považovaná za vzor klasickej čínskej poézie. Práve toto dielo malo podla legendy rozhnevať panovníka Huai natoľko, že uvrhol Qu Yuana do vyhnanstva. To však básnika, po všetkom čím prešiel, zlomilo už nadobro a rozhodol sa demonštratívne ukončiť svoj život v rieke Mi-Lo v dnešnej provincií Hunan. Rybári, ktorý tento čin videli, sa na svojich člnoch ponáhľali nebohého básnika zachrániť. Jeho život však už nezachránili a tak sa rozhodli použiť bubny na zahnanie hladných rýb, zároveň hádzali do vody ryžu aby ryby nakŕmili a zaistili potravu aj duši zosnulého Qu Yuana. Verili tiež že údery na bubon privolajú aj samotného boha vôd a riek draka a ten príjme Qu Yuana do svojho kráľovstva. Tento príbeh sa šíril po celej Číne a dal vzniknúť každoročnej oslave pamiatky básnika Qu Yuana, ktorá sa koná vždy 5. deň 5. mesiaca čínskeho lunárneho kalendára. V tento deň na jeho počesť vyplávajú na vodu lode vyrábané tak aby pripomínali draka, dlhé štíhle lode s bubnom, zdobené hlavou chvostom a šupinami, pádla ktoré tieto lode poháňajú majú pripomínať drápy draka. Básnik aj vo svojom diele dokonca popisuje cestu do neba ako jazdu na drakovi. A drak je okrem boha vôd v Číne považovaní aj za symbol sily a víťazstva.


- tradičné festivaly dračích lodí v Číne, zdroj www.hunan.gov -

Usporiadanie týchto lodí už pripomínalo dnešné dračie lode, pádlovalo sa po oboch stranách, tempo udával bubeník a smer kormidelník. Tradícia sa šírila naprieč krajnou a k tradíciám rituálnych plavieb sa pridalo aj závodenie. Lode však neboli úplne rovnaké a líšili sa aj počty členov ich posádok, v súčasnosti je možné vidieť dračie lode s posádkami až 50 pádlujúcich. Ako sa z tradícií stávali stále viac súťažné festivaly, históriu pripomínal najmä rituál prebudenia draka, ktorý má zároveň uctievať pamiatku básnika. Prebúdzanie draka je tak súčasťou všetkých podujatí dračích lodí. Ich súčasťou je potretie očí drakov na provách lodí, hádzanie ryže do vody, tance s modelmi drakov, bubny a čínska hudba. Prebudený drak má dohliadať nad bezproblémovým priebehom podujatia a súťažiacim má dodať silu a vytrvalosť pre dosiahnutie ich cieľov.   
Dračie lode ako športové odvetvie pod názvom dragonboating sú spojené najmä s Hongkongom. Táto provincia sa vďaka svojej histórií a polohe stala z rybárskej oblasti moderným obchodným centrom, kde pracuje a žije obrovské množstvo ľudí a je symbolom mnohých nadnárodných spoločností a podnikov. Miestny obyvatelia majú prevažne sedavé zamestnania a tak hľadali vhodné športové vyžitie.  Do Hongkongu mnoho obyvateľov v polovici minulého storočia prichádza zároveň zo zahraničia a ázijská a čínska kultúra ich doslova očarila. Výsledkom tohto bol aj nevídaný záujem o dračie lode a svoje posádky sa začali formovať aj s cieľom športového vyžitia. Prvý moderný festival dračích lodí s jasnými športovými rysmi sa uskutočnil v práve v Hongkongu v roku 1970 pod názvom Stanley Festival Race. Od konca 70. rokov mohli začať závodiť aj ženy, ktoré do vtedy mali zakázané účastniť sa plavieb na dračích lodiach. Drak bol v Číne vždy mužského pohlavia, ženské pohlavie však mala jeho nevesta zvaná fénix, ženy jazdili na takzvaných fénix boats. Dnes sa súťaží v mužských, ženských i zmiešaných kategóriách, tradične na 200, 500, 1000 či 2000 metrov. Prisťahovalci ktorý žili v Hongkongu šírili dragonboating ďalej do sveta a v roku 1976 sa uskutočnil prvý medzinárodný festival dračích lodí. Táto akcia mala veľký úspech a dragonboating sa tak rozšírili aj Singapuru, Malajzie, Japonska, Austrálie a Kanady, kde sa jazda na rôznych plavidlách tešila tiež veľkej popularite a porovnanie sa s inými posádkami pre nich bolo zaujímavé. V roku 1980 sa dostali tri dračie lode do Londýna a dragonboating sa začal šíriť aj do Európy. Pôvodne hľadali nadšenci dragonboatingu podporu v medzinárodnej kanoistickej asociácií (ICF) tá však odmietla podporiť toto odvetvie vodných športov a odporučila aby sa dragonboating vyvíjal osobitne. To dalo vzniknúť v roku 1987 Britskej asociácií dračích lodí (BDA), v roku 1990 Európskej (EDBF) a napokon aj medzinárodnej (IDBF) a Ázijskej (ADBF) v roku 1991. IDBF v súčasnosti združuje viac ako 60 národných federácií s počtom viac ako 55 miliónov aktívnych pretekárov a od roku 1995 pravidelne organizuje majstrovstvá sveta národných posádok a od roku 1996 majstrovstvá sveta klubových posádok, ktoré sa obrok striedajú. Podobne organizuje majstrovstvá Európy národov a klubov aj EDBF. Národných majstrovstiev sveta či Európy sa môže v každej kategórií účastniť vždy len jedna posádka reprezentujúca danú krajinu, spravidla je tak reprezentantom krajiny najlepšia posádka, prípadne výber z najlepších posádok. Pri majstrovských podujatiach klubov môžu národné federácie nominovať viacero posádok reprezentujúcich krajinu i samých seba (napríklad ako vo futbalovej lige majstrov).


- juniori do 24 rokov Dračej Légie Trenčín na ME národných posádok 2010 v Amsterdame  -

Na Slovensko sa dostali dračie lode v roku 2005, kedy vznikla aj Slovenská asociácia dračích lodí (SADL)pod vedením jej prvého prezidenta Miloša Gašparíka. Išlo výhradne o národnú posádku zostavenú z reprezentantov a pretekárov rýchlostnej kanoistiky, ktorá svoje prvé preteky absolvovala v Českej republike. V roku 2006 sa konali Majstrovstvá Európy dračích lodí v Prahe, kde sa prvýkrát v histórií dragonboatingu predstavila Slovenská národná posádka zrodená okolo Miloša Gašparíka a svoj výkon ozdobila tromi medailami z toho jednou zlatou. Už tomto roku vznikal základ Dračej Légie Trenčín, ktorá absolvovala svoje prvé preteky rovnako v Českej Republike. Zatiaľ pod pôvodným názvom Trenčiansky draci sa sformovala posádka okolo Michala Dušičku, ktorý v tej dobe počas štúdia na VŠ pretekal v posádke Pražský Výběr. Myšlienka dračích lodí sa uchytila najmä v radoch jeho rovesníkov z kanoistického klubu TTS Trenčín a k nim sa pridalo niekoľko nadšencov pre vodné športy z okolia. V roku 2008 bolo oficiálne založené občianske združenie Dračia Légia Trenčín, čím sa stala prvým klubom dračích lodí na Slovensku. Už od prvej sezóny mierila na najvyššie priečky v Českom pohári, jednej z najkvalitnejších súťaží dračích lodí na svete. Rok 2009 bol prelomový nie len pre Slovenskú asociáciu dračích lodí ale aj pre náš klub. Zatiaľ čo národná posádka mužov vybojovala svoje prvé zlato z majstrovstiev sveta na 1000m trati a bol to paradoxne začiatok jej konca. Pôvodná zostava okolo Miloša Gašparíka stratila generálneho sponzora a už sa na žiadnych významnejších podujatiach nepredstavila. Dračia Légia Trenčín nominovala na rovnaké majstrovstvá posádky juniorov do 24 rokov a seniorov nad 40 rokov ako národnú reprezentáciu. Bez väčších skúseností z veľkých medzinárodných podujatí dokázali že s nimi treba rátať. Účasť vo veľkom finále našich seniorov bol len malý predkrm pre koncertom našej omladiny. Juniori do 24 rokov štartovali celkovo v ôsmich kategóriách z čoho vzišlo 6 zlatých a 2 strieborné medaile. Už o rok zopakovali tí istý juniori 6 zlatých zo 6 štartov na ME v Amsterdame a v roku 2013 pridali do zbierky 1 striebornú a 5 bronzových na MS v Szegede. Neskôr prešli postupne pretekári do divízie Premier (bez rozdielu veku) a absolvovali ako národná posádka ešte ME v Račiciach 2014 a samostatne ako klubová posádka MS 2016 v Račiciach a MS v Szegede 2018. Na ktorých pridali jednu striebornú medailu a niekoľko umiestnení v prvej desiatke sveta. Okrem toho získala niekoľko titulov majstrov Slovenska a víťazov Slovenského pohára a radu úspechov na domácich i zahraničných podujatiach.


- Dračia Légia Trenčín na Small Dragon Boat Festival 2018 v Trenčíne  -

V súčasnosti sa Dračia Légia Trenčín pripravuje na sezónu 2020. Prim v nej bude hrať domáci pohár a vrcholom sezóny budú Majstrovstvá sveta klubových posádok vo Francúzskom Aix-les-Bains, koncom augusta. Nomináciu za Slovenské posádky máme v kategóriách Premier Open, Mixed a Women a Junior U18 Mixed. Zároveň sa však zaoberáme hľadaniu nových pretekárov (dospelích i juniorov) na doplnenie našich posádok na lokálnej i medzinárodnej úrovni. Radi uvítame aj celé partie nadšencov ktorí by si radi skúsili dračie lode v rámci team-buildingu.
Viac o histórií dračích lodí, vo svete, na Slovensku i v našom klube